golden retriever

Golden retriever

Golden retriever jest rasa psa, należy do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących. Typ wyżłowaty. Podlega próbom pracy. Psy tej rasy są skutecznie wykorzystywane w polowaniach, posłuszeństwie i jako psy przewodnicy dla niewidomych.
Goldeny należą do najbardziej popularnych ras w Ameryce. Znane są, także z licznych filmów i seriali.

Rys historyczny

Początkowo rasę wyhodowano do udziału w polowaniach. Pochodzi z Wielkiej Brytanii (Szkocja) i powstała pod koniec XIX wieku. Prawdopodobnie goldeny zostały wyhodowane przez lorda Dudleya Mjoribanksa. W 1858 roku lord miał obejrzeć przedstawienie rosyjskiej grupy cyrkowej, którego główną atrakcją były pokazy kilku owczarków o żółtawej maści. Urzeczony ich umiejętnościami lord odkupił je i przywiózł do swojej posiadłości i to one miały być przodkami goldenów. Chociaż historię tę często się przytacza gdy mowa jest o początkach rasy, większość kynologów uważa ją za mało prawdopodobną. Owczarki charakteryzują się zupełnie innymi cechami niż psy myśliwskie. Związek z tą opowieścią ma jedynie to, że pierwsze goldeny pojawiły się na wystawie pod nazwą rosyjskich retrieverów.

Inne źródła podają, że rasę tę wyodrębnił w XIX wieku lord Tweedmouth. Istnieje także teoria, według której skrzyżowano żółtego retriwera gładkowłosego o imieniu Nous z suką tweed water spaniela i otrzymano cztery, żółte szczenięta. Następnie w celu uszlachetnienia rasy skojarzono je z czarnymi wavy coated retrieverami (obecnie znanymi jako flat coated retrievery), seterami irlandzkimi i prawdopodobnie z bloodhoundami. Nowa rasa tak przypadła do gustu angielskim hodowcom, że postanowili ją rozpowszechnić.

Pojawienie się na wystawach

Golden Retrievery po raz pierwszy zostały pokazane w Angli w Crystal Palace w 1908 roku, i były opisane jako „Flat Coats (Golden)”.
Do 1913 roku psy te były rejestrowane pod nazwą złocisty flat coated (gładkowłosy). Później zaczęto je nazywać żółtymi (yellow) lub złocistymi (golden) retrieverami. Obecna nazwa obowiązuje od 1920 roku. Określenie „golden” związane jest z kolorem sierści. Nazwa „retriever” pochodzi od angielskiego czasownika „to retrieve”, który oznacza odzyskiwać/przynosić. W latach 60. XX wieku brytyjski związek kynologiczny uznał księgi hodowlane Lorda Marjoribanksa za dowód pochodzenia rasy. Pierwsza rejestracja Goldena w Ameryce była jednak sporo wcześniej po w październiku 1925 roku.
Goldeny jako pierwsze trzy psy wszystkich ras osiągnęłu tytuł championa AKC Obedience, w 1977r.. Była to jedna suka (Ch. Moreland’s Golden Tonka) i dwa samce.

Wygląd

Symetryczny, potężny, aktywny pies, zgrabny, średniej wielkości. Posiada mocną osobowość, jest chętny do współpracy, czujny i pewne siebie. Przede wszystkim pies myśliwski, dobrze sprawuje się podczas ciężkiej pracy. Ogólny wygląd, równowaga, chód mają w tej rasie większe znaczenie niż jego części składowe.
Golden retriever występuje w dwóch liniach hodowlanych, które różnią się od siebie pod względem wyglądu. Linia angielska (Europejska): psy z tej linii mają jasne kremowe umaszczenie lub jasno złote. Sierść ich jest prosta bądź falowana.
Linia amerykańska: psy pochodzące z USA podzielone są na 3 grupy kolorów. Mają barwę od złotej aż po czekoladową, rzadko brązową, lecz nigdy nie mahoniową. Sierść może być prosta lub falowana. Budowa ich ciała jest znacznie delikatniejsza i smuklejsza od ich europejskich kuzynów.

Zachowanie i charakter

Z jego przyjaznym temperamentem i pięknym złocistym kolorem, ta rasa zarówno cieszy oko, jak i daje wiele radości z posiadania. Choć Goldeny potrafią dostosować się do praktycznie każdego rodzaju życia, potrzebują sporego codziennego wysiłku fizycznego i umysłowego. Ten pies nie powinien być często pozostawiany samemu sobie. Czas spędzony w domach w towarzystwie ludzi powinien być uzupełniony czasem spędzanym na codziennych spacery lub zabawach na podwórku. Podstawowe szkolenie posłuszeństwa jest podstawą u odpowiedzialnego właściciela psa. To sprawi, że twój pies będzie lepszym towarzyszem i pomoże zawiązać silniejszą więź między nimi.

Goldeny nie potrzebują nic więcej z życia niż zadowolić swojego przewodnika.
Psy tej rasy charakteryzują się inteligencją, posłuszeństwem oraz łagodnym charakterem. Golden retrievery są energiczne, wytrzymałe i aktywne. Szybko przywiązują się do właściciela. Przyjacielskie i towarzyskie, potrzebują bliskiego kontaktu z członkami rodziny, dobrze tolerują inne zwierzęta w domostwie. Ze względu na swój karny i łagodny charakter, sprawdzają się jako towarzysze osób starszych i dzieci, wyklucza to jednak ich zastosowanie jako psów stróżujących i obronnych. Nazwa psa nawiązuje do doskonałych umiejętności aportowania: golden retriever w wolnym tłumaczeniu oznacza „złoty aporter”.

Użytkowość

Golden retriever został wyhodowany, by polować na dzikie ptactwo. Obecnie najczęściej jest psem towarzyszącym i ze względu na usposobienie – psem rodzinnym. Psy tej rasy są często szkolone na psy towarzyszące niepełnosprawnym, terapeutów, a z uwagi na doskonały węch – jako psy policyjne (wyszukiwanie narkotyków) oraz ratownicze. Sprawdzają się także w psich dyscyplinach sportowych np. agility, obedience.

Zdrowie i pielęgnacja

Tak aktywny pies potrzebuje sporej dziennej dawki ruchu. Wymaga regularnego wyczesywania – przynajmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia codziennie. Wymaga także specjalnej uwagi w pielęgnacji uszu ze względu na ich podatność na infekcje.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *