obroża dla psa

Jaką obrożę dla psa wybrać?

Szelki czy obroża dla psa?

Przerobiliśmy szelki to teraz obroże dla psa. O szelkach możesz przeczytać TUTAJ
Wybór mamy szeroki, aż głowa może rozboleć – co w takim razie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Rodzaje obroży:

Są różne typy obroży: zaciskowe, pół zaciskowe, zwykłe, kolczatki, a także pewnie inne chińskie wynalazki które pomijam

Zaciskowe (dławiki):

Zasada działania jest prosta: kawałek sznurka, taśmy, łańcuszka który ma z dwóch stron oczka przez jedno przełożona jest sama obroża, a do drugiego zapinamy smycz.
Dławiki jak nazwa wskazuje duszą psa gdy ten ciągnie i powinny być używane jedynie do szkolenia i bardzo ostrożnie. Są psy które nie odpuszczają i ciągną nawet gdy już brakuje im tlenu – co może mieć poważne skutki.
Jednak mimo wszystko nie przekreślałbym tego rodzaju obroży. Jest to dobra pomoc szkoleniowa, często używana przez osoby np. wystawiające psy. Poza tym zacisk można łatwo zrobić z samej smyczy czy kawałka sznurka, a to jest przydatne gdy musimy złapać psa nie mając obroży lub gdy pies ucieka i nie jesteśmy w stanie mu jej zapiąć.

Pół-zaciskowe:

Działa podobnie jak opisywana wyżej, jednak zaciska się tylko do pewnego momentu. Daje nam to większe bezpieczeństwo użytkowania. Według mnie jest to nie zastąpiona obroża dla psów ras o dobrze zbudowanej szyi. Zwykłe obroże potrafią zsunąć się przez głowę nawet na napiętej smyczy. Mogą być one używane jako obroże do stosowania na co dzień. Jeżeli są dobrze dobrane/wyregulowane nie stanowią zagrożenia dla zdrowia psiaka.

Kolczatki:

Kolczatka tak samo jak dławik jest typowym narzędziem szkoleniowym. Można wyrządzić nią krzywdę, więc należy używać jej ostrożnie i zgodnie z jej przeznaczeniem. Kolczatki zarówno podduszają psa jak i jej kolce wbijają się w szyję. Jest to „ostra” metoda i trzeba mieć już jakąś wiedzę zanim zaczniemy jej używać.
Kupowanie kolczatki i zabieranie psa na spacer (szczególnie takiego który wyprowadza swego Pana/Panią, a nie na odwrót) może zakończyć się ranami, a nawet cięższymi uszkodzeniami szyi psa. Wielu ludzi uważa kolce jako złoty środek na spokojne spacery, co według mnie jest błędem wynikającym z niewiedzy i wiszących kolczatek w każdym zoologu.

Zwykłe:

Jest to kawałek sznurka, taśmy czy innego materiału spinanego ze sobą różnego rodzaju klamerkami – jak pasek do spodni 😉 Nie ma co się rozwodzić bo na pewno każdy widział i wie jak wyglądają. Oczywiście jest to obroża do codziennego użytku.

Jak dobrać obrożę?

Najważniejsze w doborze obroży jest dobrać długość. Powinna być tak dopasowana aby obroża nie była zbyt ciasna, ale też nie mogła zostać ściągnięta przez głowę. Przy zwykłych obrożach po zapięciu powinniśmy móc włożyć między obrożę a szyję psa dwa palce.

Kolczatka powinna być na tyle dopasowana żeby utrzymywała się w pożądanym miejscu na szyi psa. Z kolei zaciski i pół zaciski są wkładane zazwyczaj przez głowę i mogą luźno leżeć na szyi psa. Ważne jest aby przy obrożach pół zaciskowych dobrać dobrze długość. W momencie zaciśnięcia ma mieć tyle co obwód szyi psa czyli przylegać tak aby pies się nie dusił ale też nie miał luzu i możliwości wyciągnięcia głowy.

Następną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest szerokość. Dobieramy szerokość proporcjonalnie do wielkości psa. Czyli najmniejsze rasy obroże centymetrowe, a największe to nawet i kilkanaście centymetrów potrafią mieć. Chociaż to już raczej obroże bojowe które mają za zadanie ochronić szyję psa przed uszkodzeniem. Zazwyczaj 5-7cm to już najszersze jakie są do użytkowania domowego. Ma ni ograniczać ruchów psa ale też nie wbijać się za mocno pod ciężarem psa. Wiadomo, że jak pies o wadze 50kg będzie ciągnął na obroży 1cm (o ile wytrzyma) to będzie się ona wrzynać w szyję jak stalowa linka. Z kolei psu o wadzę 7kg w obroży 5cm będzie czuł się jak w kołnierzu…

Polecam zwracać uwagę na odpowiednie dobranie materiału z jakiego wykonana jest obroża do tego jak będzie używana. Jeżeli pies ma w niej łazić po domu to bierzemy fajną mięciutką tak, żeby czuł się komfortowo. Jednak na wypady w teren lepiej mieć obroże z taśmy która jest odporniejsza na brud i nie nasiąka. Z kolei jak chcemy się gdzieś zaprezentować to ładnie wyglądają obroże metalowe czy też skórzane.

Najprzyjemniejsza część wyboru

Na koniec zostaje Wam do wyboru kolor i tu już można szaleć według własnej fantazji. My mamy obroże ze świnką Pepą, Kubusiem Puchatkiem i w różnych kolorach…. Ciekawym wyjściem jest nadruk na obroży na przykład numer telefonu lub adres na wypadek gdyby pies się zgubił albo wstawki odblaskowe czy świecące jeżeli często spacerujemy po zmroku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *