parwowiroza

Parwowiroza – powinieneś to wiedzieć.

Co to jest parwowiroza?

Parwowiroza jest to zakaźna choroba wirusowa, która cechuje się aż 40%-ową śmiertelnością. W ostatnich latach wirus ten przeszedł wiele mutacji. Obecnie podobno panuje jego inwazja. Do zakażenia może dojść w bardzo różnoraki sposób, gdyż wirus ten wydalany jest z chorego organizmu poprzez: ślinę, kał, wymioty, mocz… Wystarczy aby pies polizał buty właściciela, który szedł drogą, na której kilka tyg. temu kał oddał chory pies. Wirusa mogą przenosić też koty i gryzonie. Przyjęło się, że najbardziej narażone na parowirozę są owczarki niemieckie, dobermany i rottweilery .

Przebieg i diagnostyka parwowirozy.

Parwowiroza dzieli się na dwie znane dotychczas formy: sercową i jelitową. Od czasu zakażenia do pierwszych objawów mija 7do 14 dni. Najczęstsza jest jelitowa o objawach tj. : gwałtowne wymioty, utrata apetytu i pragnienia, podwyższona temperatura ciała, wodnista biegunka z domieszką krwi, posmutnienie, przyspieszenie oddechów itd. Sercowa natomiast przynosi objawy tj. duszność, sinienie widocznych błon śluzowych czy pienisty wyciek z dróg oddechowych.

Aby potwierdzić założenia należy wykonać badania krwi czy testy płytkowe( materiałem do badania jest kał zwierzęcia). Testów tych nie robimy do 2 tygodni po szczepieniu, bo mogą wyjść dodatnie. Leczenie ze względu na bardzo intensywny przebieg choroby przeważnie jest szpitalne. W pierwszej dobie nie należy podawać pokarmu( biegunki, wymioty). Obowiązkowa kroplówka obniżająca ph krwi oraz uzupełniająca aminokwasy czy glukozę. Niestety bez antybiotyków się nie obejdzie. By zlikwidować przyczynę zarażenia można zastosować surowicę ( głównie sprowadzana ale już dostępna w lepszych lecznicach). Leczenie jeżeli jest skuteczne czyli, na pewno wcześnie zdiagnozowane, trwa ok tygodnia. Niestety wirus ten bardzo się mutuje, co utrudnia leczenie.

Jak chronić psa przed parwowirozą?

Czy szczepienie zabezpieczy psa? Jest tak naprawdę jedyną formą zapobiegania tej chorobie. Ale teoretycznie zachorowanie może się przydarzyć. Głównym powodem jaki podają lekarze jest źle wykonanie szczepienie, w złym czasie wykonanie, źle przechowywaną szczepionką lub też zaszczepienie chorego osobnika, który nie jest w stanie wytworzyć odporności w danej chwili.

Uważajcie na swoje pociechy. Jeżeli nie ma takiej konieczności to wizyty u weterynarza, wystawy czy miejsca w których przebywa spora liczba psów omijajcie szerokim łukiem. Spacery, jeżeli to tylko możliwe, to również poza miastem.

Zapamiętaj!

Do odkażania otoczenia można użyć środków z podchlorynem sodu, który niszczy wirusa ale dopiero po ok. godzinie działania ( np. Domestos zawiera podchloryn sodu).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *