piesek na spacer

Jakie szelki dla psa wybrać?

Zastanawiasz się jakie szelki dla psa wybrać? Musisz wiedzieć kilka podstawowych rzeczy oraz zorientować się w ich modelach.

Szelki dla szczeniaka?

Pamiętajcie, szelki stosujemy u dorosłych psów.

Dlaczego dorosłych? Szczenięta nie mogą chodzić w szelkach?
Nie, a na pewno nie w szelkach typu norweskiego. Szczenię wiadomo, poznaje świat, nie specjalnie potrafi na smyczy chodzić i zdarza mu się szarpnąć, pociągnąć. Prawidłowo założona obroża nie zrobi psu krzywdy w przypadku sporadycznych szarpnięć, tymczasem szelki typu norweskiego lub takie zwykłe spacerówki (uogólniając – wszystkie szelki poza guardami) całą energię powstałą w wyniku szarpnięcia kierują na psie łopatki. Jak większość z was pewnie zauważyła budowa psich łopatek jest odwrotna niż u ludzi. Łopatki poruszając się schodzą się w stronę mostka. Pas piersiowy szelek podczas szarpnięcia może prowadzić do poważnych deformacji, a nawet przyśpieszyć dysplazję łokciową (jeśli pies ma genetyczne predyspozycje).

Bardzo dobrze widać to u małych ras, które chodząc w pięknych diamentowych szeleczkach szamotając się z boku na bok robią sobie krzywdę. Przewodnik niestety nic sobie z tego nie robi, bo nie odczuwa dyskomfortu bycia ciągniętym przez kilogramowego pieska. Potem widzimy na ulicy pieski, których łokcie są zwrócone do zewnątrz, a chód psa można porównać do chodu pingwina – nieprawidłowo rozwinięty szkielet psa nie pozwala mu chodzić i pies „telepie” się z boku na bok, co często wzbudza radość u błogo nieświadomych właścicieli – ojej, jak śmiesznie chodzi…
5 lat później problemy postępują i przychodzi spory rachunek za operacje, rehabilitacje, leki itp.
Wybaczcie za porównanie, staram się nie dyskryminować małych psów, ale właśnie na nich widać wszystkie błędy wielkich właścicieli.

Więc co wybrać dla szczeniaka?

We wczesnym okresie rozwoju, najlepsza będzie obroża. Dopiero po uformowaniu szkieletu można pomyśleć o szelkach typu guard.

A co jeśli chcę z psem biegać?


Pies do momentu pełnego rozwoju układu ruchu nie powinien biegać. W przypadku małych i średnich psów treningi biegowe można zaczynać powoli od ukończenia 1 roku życia. U ras dużych co najmniej 1,5-2 lata. Treningi biegania dla psów ras olbrzymich powinny być poprzedzone badaniami serca i konsultacją ortopedy. Pamiętajmy, że co innego gdy pies biega sobie z innym psem, a co innego jak wymuszamy na nim konkretne tempo i ciągły bieg powyżej 40min.

No dobra, mieścimy już się w zakresie wiekowym i chciałbym zacząć biegać/jeździć z nim na rowerze:

Szelki dla psa typu sled (jeśli chcesz biegać w canicrossie, jeździć w bikejoringu), najlepiej szyte na miarę. Powinny „schodzić” się pod żebrami. Jeśli chcecie „tak sobie o” pobiegać od czasu do czasu to guardy/obroża będą ok. Nawet dobrze dobrane norweskie nie pozwalają psu na pełny zakres ruchu, więc do biegania nie są dobrą opcją.

A co jeśli mój pies ciągnie?

Jeśli Twój pies jednostajnie ciągnie, to wiedz, że ani obroża, ani kolczatka, ani 3 zdrowaśki wam nie pomogą. Trzeba psa po prostu nauczyć chodzenia przy nodze. Obroże zaciskowe, półzaciskowe, kolczatki to narzędzia treningowe, które powinny być używane tylko i wyłącznie na czas treningu. W szkoleniu psów bardzo ważne jest oddzielenie spacerów ukierunkowanych na koncentracje, szkolenie, od tych, które mają za zadanie zaznaczenia jak największego obszaru w okolicy.

Czym się różni ciągnięcie od szarpania?

Często słyszę, od znajomych „mój pies ciągnie” tymczasem pies idzie grzecznie. Problem pojawia się gdy na przykład nagle wyskoczy kot zza krzaka. Wtedy włącza się instynkt, a przewodnik został przeciągnięty przez parę dobrych metrów… Nie, to nie jest ciągnięcie.

Tutaj zupełnie czego innego psa trzeba nauczyć, bo chodzić na smyczy umie, trzeba pracować nad opanowaniem pewnych popędów. W takiej sytuacji na obroży szkoleniowej mógłby zrobić sobie krzywdę.
Tutaj fajne będą szelki typu easy-walk, które w przypadku szarpnięcia „odwracają” psa. Niestety tak jak pisałam – najważniejsze tutaj jest szkolenie.

Cudów nie ma, pies od niebieskiej obróżki nagle nie zmieni swojego zachowania, to my jako opiekunowie musimy wytłumaczyć psu dostosowanym do niego językiem jak powinien się zachowywać, bo skąd ma wiedzieć?

Inne psie sporty:

Zazwyczaj mają swoje specjalne szelki tak jak WP ma nieco inne sledy niż te do biegania. W tej dyscyplinie sportu należy uszyć specjalne szelki szyte na wymiar.

Z kolei do IPO mogą być i norweskie i guardy.

Podsumowanie:

Jeśli was pies chodzi grzecznie, czasem sobie pobiega z innymi psami i jest dorosły to kupcie mu to, co wam się spodoba. Czy to będą Juliusy, czy obroża w misie – nie ważne.

Przemyślcie do czego będziecie chcieli ich jeszcze ewentualnie użyć. Jeśli chcecie i spacerowe i do biegania/jeżdżenia rekreacyjnego, gdzie pies od czasu do czasu pobiegnie z boku to guardy będą super.

Jeśli chcecie zacząć biegać w canicrossie czy jeździć w bikejoringu to musicie mieć jedne spacerowe i jedne sledy z amortyzatorami.

Z kolei gdy spacerujecie i planujecie wycieczki górskie albo czasami potrzebujecie „przytrzymać” psa to Julius będą super.

Wszystko zależy od Waszych potrzeb.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *