Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kleszcze - co psi właścicielu powinieneś wiedzieć?
Kleszcze - co psi właścicielu powinieneś wiedzieć?

Kleszcze

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków lubujących się w terenach podmokłych łąk, liściastych bądź mieszanych lasów, przydrożnych leśnych ścieżkach, parkach, wysokich trawach oraz pograniczach lasów i łąk. Błędnie się przyjęło, że skaczą one na Nas z drzew. Większość pasożytów łapiemy z traw i krzewów.
Nie sam kleszcz straszny, oprócz drobnego ugryzienia i wypicia odrobiny krwi nic nam nie zrobią. Jednak pajęczaki te są nosicielami pierwotniaków i bakterii często wywołujących stany chorobowe, niestety nie rzadko śmiertelne :(

Największa aktywność kleszczy przypada w godzinach ok. 8 rano, a później około godziny 17 i w nocy. Dlaczego? Otóż kleszcze są mocno narażone na wysuszenie poprzez promienie słoneczne. Bytują one w temperaturach 5 -7 stopni Celsjusza, a więc wiosna i jesień to jak najbardziej okres, w którym powinniśmy zabezpieczać nasze psy. Co więcej, wielu weterynarzy zauważyło, że właśnie w tym okresie wzrasta czynnik zachorowalności między innymi na babeszjozę.

Jednak nie tylko w tych godzinach i porach roku możemy spotkać kleszcze, więc tak na prawdę zabezpieczać zwierzaki powinniśmy przez cały rok. Szczególnie gdy mamy tak łagodne zimy jak poprzednia.

Jak się uchronić?

Na rynku mamy dostęp do różnych preparatów w postaci kropel, sprayów, proszków, obroży czy tabletek.

Krople nadają się dla wszystkich psów i są dosyć dobrym wyborem. Optymalny czas działania i dosyć dobra skuteczność daje nam dosyć dobrą ochronę.

Częstym sposobem zabezpieczania pupili są obroże ale one lepiej się sprawują u psów z sierścią krótką (preparat musi mieć możliwość rozejścia się równomiernie po skórze, nie sierści). Z doświadczenia wiemy, że są bardziej skuteczne niż kropelki ale są kłopotliwe w stosowaniu u młodych psów (często potrafią je zgubić podczas zabawy) oraz psów z długa sierścią gdzie często mają ograniczone działanie. Działają też zdecydowanie dłużej co jest dużą zaletą.
Polecamy głównie u psów z krótką sierścią, a u młodych najlepiej by było podszyć do zwykłej obroży co nie pozwoli na łatwe zgubienie jej.

Tabletki działają skutecznie. Ich czas działania jest zadowalający bo jest to nawet kilka miesięcy. Wadą niestety jest, że ostatnio się słyszy dużo o skutkach ubocznych. Nie jest polecana u psów starszych i chorujących. Nie do końca tak na prawdę są znane skutki uboczne bo środki te jeszcze są stosunkowo krótko na rynku. Kolejnym minusem jest, że działa ogólnoustrojowo i w razie gdyby coś się działo nie tak np. pies okazał się uczulony, ciężko się pozbyć substancji z organizmu...
Zaleca się podawanie tabletek tylko po badaniach i konsultacji z weterynarzem.

Spray natomiast polecany jest u psów o małej masie ciała gdyż dozowanie odbywa się na kg masy ciała, w niektórych przypadkach taka buteleczka wystarczyłaby tylko na kilka użyć.

Spray przeważnie ma najkrótszy czas działania, są takie które trzeba stosować przed każdym wyjściem. Co przy kroplach co około 3-4 tygodnie, obrożach czy tabletkach które działają nawet kilka miesięcy wypada dosyć słabo.

Pamiętajmy, że preparaty przeciw kleszczom stosowane są na masę ciała zwierzęcia więc nie należy ich dublować.

Po zastosowaniu tych środków mogą pojawić się reakcje alergiczne tj. wysypka, zaczerwienienie, świąd, a także sporadycznie zmiany w zachowaniu na przykład: zdenerwowanie, niepokój ruchowy, skowytanie lub tarzanie się, wymioty, biegunka, nadmierne ślinienie się, oraz zaburzenia równowagi, a czasami nawet drgawki.

Często objawy te ustają samoistnie, jednak nie powinniśmy czekać. Należy w takim wypadku jak najszybciej udać się do weterynarza.

Środki wywołujące reakcje alergiczne powinno się zmyć ciepła wodą z mydłem.

Są naturalne środki typu czystek, czosnek, wrotycz czy inne. Niestety różnie bywa z ich skutecznością, więc polecamy je jako dodatkowa ochrona, a nie jedyna.

Pamiętajmy też o mechanicznej metodzie zapobiegania chorobom odkleszczowym. Po KAŻDYM spacerze przeglądajmy nasze zwierzaki.

Jak usunąć kleszcza?

Nie stosujemy żadnych środków chemicznych, nie smarujemy kleszcza masłem, alkoholem ani innymi substancjami ponieważ zwiększają one ryzyko wydalenia patogenów do krwi żywiciela.

Czy to opitego kleszcza czy takiego który rozpoczął dopiero wbijanie w skórę, chwytamy specjalnym chwytakiem lub palcami (w rękawiczkach ochronnych) i wyciągamy. Są różne szkoły czy ruch ma być zwykły czy z równoczesnym obrotem. Wiemy jedno. Na pewno trzeba starać się zrobić to pionowo. Ciągnięcie w bok czy po skosie często powoduje urwanie głowy kleszcza.

Ważne by kleszcza usunąć w całości, wymaga to dobrego chwytu. Następnie miejsce to można zdezynfekować. Zawsze po usunięciu tego pasożyta obserwujemy psa przez kilka dni czy nie pojawiają się jakieś podejrzane objawy. Mimo usunięcia kleszcza może się okazać, że zdążyło dojść do zakażenia. Niestety choroby po ukąszeniu często postępują błyskawicznie i każdy niepokojący objaw powinien skutkować wizytą u weterynarza. Szybka pomoc może uratować życie naszego czworonoga.

Typowym objawem jest brak apetytu i brak chęci do zabawy. Pies staje się słaby i apatyczny.

Choroby:

Do chorób odkleszczowych zaliczamy: babeszjozę, erlichiozę monocytarną i boreliozę.

Babeszjoza to choroba dość popularna o ostrym przebiegu. Często pierwsze objawy widoczne są już po kilku dniach od kontaktu z kleszczem: osowiałość, apatia, niechęć do jedzenia, wysoka temperatura, po kolejnych kilku dniach zmiana zabarwienia moczu na ciemno żółtą nawet do brunatnej, następnie zazwyczaj dochodzi do żółtaczki. Nieleczone zakażenie w większości przypadków kończy się nieodwracalną niewydolnością nerek i zazwyczaj śmiercią.

Niestety przechorowanie Babeszjozy nie oznacza wykształcenia na nią odporności. Pies może zachorować ponownie :(

W Erlichiozie głównym objawem jest zaburzenie krzepnięcia krwi, początkowo widoczne, jako krwotok z nozdrzy psa. Postępująca choroba jest śmiertelna.

Borelioza zaś doprowadza do przewlekłych zmian niszczących stawy psów, czasami atakujących nerki czy nawet serce. W okresie zaostrzenia choroby pojawia się gorączka, apatia, kulawizna – stawy mogą stać się obrzęknięte i gorące. Uwaga bo choroba może ulec wyciszeniu, by po jakimś czasie ponownie zaatakować.

Nie barykadujcie się w domach!

To nie jest tak, że należy się bać i zamykać w domu. Jednak spacerujmy odpowiedzialnie. Zabezpieczajmy zarówno zwierzęta jak i siebie, cieszmy się długimi spacerami każdą porą roku z naszymi pupilami pamiętając o tym aby mimo stosowanych środków przejrzeć skórę po każdym spacerze ;)

UWAGA!
Pamiętajmy, że nie wszystkie preparaty dla psów nadają się dla kotów. Permetryna jest niebezpieczna dla kotów. Jeżeli macie w domu zaprzyjaźnione psy i koty, nie stosujcie preparatów ją zawierających.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl