Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
PODROBY - BARF/RAW JAK TO UGRYŹĆ CZ.3
PODROBY - BARF/RAW JAK TO UGRYŹĆ CZ.3

Jeden z ważniejszych elementów żywienia w modelu BARF (surowizną). Najbogatsze źródło witamin.  W naturalnych warunkach drapieżnicy zjadają w pierwszej kolejności narządy wewnętrzne swoich ofiar. Większość podrobów to również wysoka zawartość białka, kwasów tłuszczowych, enzymów i naturalnych antyoksydantów.
Właśnie dlatego, że są tak bardzo bogate w różne składniki - nie są wymagane w dużych ilościach.  Rozsądnie jest aby stanowiły 15-20% wszystkich produktów zwierzęcych znajdujących się w psiej misce.

 

Wątroba

Zdecydowanie najczęściej podawany narząd co związane jest z dużą jego dostępnością.  Najlepsze źródło witamin i mikroelementów.  Cechuje się wysoką zawartością witaminy A dlatego jej ilość w diecie psa powinna być dozowana i wynosić do 5% wszystkich produktów zwierzęcych lub jak kto woli 1/4 sumy podrobów.  Witamina A należy do rozpuszczalnych w tłuszczach, przy zbyt dużej podaży może się kumulować i prowadzić do hiperwitaminozy.  Do innych witamin również rozpuszczalnych w tłuszczach a obecnych w wątrobie zaliczamy K, D i E. 
Wątroba zawiera też selen, cynk, żelazo i mangan.  Ze względu na selen wszystkie psy powinny spożywać wątróbkę.  Selen działając wraz z witaminą E zapobiega uszkodzeniom błon komórkowych  poprzez wolne rodniki, a co za tym idzie, zimniejsza ryzyko zachorowalności na nowotwory.  Narząd ten to również bogata zawartość wszystkich witamin z grupy B ( B2, B3, B5, B6 ,B12, biotyny, choliny i folacyny).  Zapewnienie w diecie psa odpowiedniej ilości wątroby  zapewnia dostarczenie  większości niezbędnych witamin i minerałów. 

Obalamy mit:
Wątroba neutralizuje toksyny, nie magazynuje ich.   W wątrobie zachodzi proces rozkładu substancji toksycznych na łatwe do wydalenia lub nieszkodliwe.  Gdyby wątroba magazynowała toksyny  jej możliwości byłby wyczerpywane, a nie są . Wątroba dodatkowo jest organem, który regeneruje się niezwykle szybko. 

Serce

To mięsień poprzecznie prążkowany zbudowany z wielojądrowych włókien. Białko w nim zawarte ma wysoką wartość biologiczną.  Serce zawiera tez taurynę, fosfor, cynk, niacynę, mangan, żelazo i miedź. Można na przykład podawać serca drobiowe lub wołowe (dostępne tutaj).

Nerki

Dobra zawartość witamin A i B. Wysoka zawartość białka jednak trudniej przyswajalnego niż z wątroby.  Zawiera cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo. Witaminy znacznie mniej niż w wątrobie. Nie wszystkie psy lubią nerki ze względu na specyficzny zapach i smak (no nie ukrywajmy – moczu).

Żołądek i żwacze

Żwacze to część żołądka przeżuwaczy, w której zachodzą procesy trawienne roślin przy udziale specyficznych bakterii.  Zważając na wartość odżywczą żwacza z treścią można stwierdzić, że nie jest on niezbędnym składnikiem diety naszych psów.  Ściany żołądka  zbudowane są jak większość narządów wewnętrznych z  mięśnia gładkiego a kolagen w nich zawarty ma niską wartość biologiczną ponieważ nie zawiera tryptofanu.
Dodatkowo bakterie, pierwotniaki i grzyby zawarte w treści żwacza biorą udział w trawieniu ścian komórkowych roślin. Mięsożerca nie potrzebuje ich w swym organizmie.  Na myśl nasuwa się pytanie. Co z samą treścią? Jeżeli mamy do czynienia z przeżuwaczami wolno pasącymi się na łące, OK. Jednak te karmione paszą... No cóż, treść ich żwaczy pozostawia wiele do życzenia. Czy po to karmimy psa naturalnie?

Mózg

Również należy do podrobów. To  dobre źródło białka, witaminy B12, witaminy PP i fosforu.
Trudno dostępne mózgi to przysmak psów.


Podroby zawierają dużo fosforu i są ubogie w wapń. Miej to na uwadze podając kość bądź inne źródło wapnia.
Pamiętaj także o tym, że substancje odżywcze z produktów zwierzęcych są bez porównania lepiej wchłaniane niż z roślinnych. 

Inne podroby, które możemy podawać psom to płuca,  wargi, ozory, przełyki, krezka, tchawica czy jądra.

Część z nich znajdziecie niedługo do kupienia TUTAJ

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl